Nasi sponsorzy

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Historia

„Minęło już przeszło czterdzieści lat od chwili, kiedy w naszym mieście odnaleźli się ludzie gotowi powołać do życia Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe i przyłączyć się do wspólnej, odpowiedzialnej walki o dobro i bezpieczeństwo drugiego człowieka. Historia naszego WOPR-u to opowieść o ratownikach pełnych pasji i poświęcenia w doskonaleniu swoich umiejętności dla ratowania innych. To determinacja w dążeniu do celu, odwaga pokonywania własnych ograniczeń i wiara w słuszność obranej drogi. Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe będzie trwać tak długo, jak długo będą w nim odważni ludzie, z prawdziwym chartem ducha i jasnymi myślami, którzy zapełnią kolejne karty tej wspaniałej historii.”

Aleksandra Czyż
Ratownik WOPR

Rys historyczny WOPR w Radomsku

Idea budowania struktur ratownictwa wodnego pojawiła się w Radomsku w 1970 roku. Wówczas, po ukończonych studiach w warszawskiej AWF, powrócił do naszego miasta instruktor ratownictwa wodnego Jerzy Lewandowski. Jako jeden z pierwszych instruktorów WOPR w Polsce (nr 42) wraz z Grzegorzem Szymczykiem (starszy ratownik WOPR) rozpoczęli starania, aby na terenie Radomska powstał samodzielny oddział WOPR.

W 1970 roku przy wsparciu Łódzkiego Oddziału WOPR, na basenie przy ulicy Brzeźnickiej, odbył się pierwszy kurs na stopień Młodszego Ratownika WOPR, który ukończyło osiem osób. Przez szereg lat liczba radomszczańskich ratowników rosła. Początkowo wszyscy byli członkami oddziału z siedzibą w Łodzi, a od 1975 r., po ustanowieniu nowego podziału administracyjnego kraju, weszli w skład wojewódzkiego oddziału WOPR w Piotrkowie Trybunalskim.

Wieloletnie starania działaczy oraz entuzjazm ówczesnych członków i ratowników przyniosły efekt w postaci powołania do życia, w 1977 r., Oddziału Rejonowego WOPR w Radomsku i wpisania go do ewidencji Oddziałów i Stowarzyszeń Urzędu Wojewódzkiego w Piotrkowie Trybunalskim pod pozycją 13.
Pierwszym prezesem naszej organizacji na terenie Radomska został wybrany Grzegorz Szymczyk, który był nie tylko założycielem oddziału, ale także wieloletnim aktywnym działaczem. Swoją postawą i zaangażowaniem udało mu się przyciągnąć do ratownictwa wodnego rzesze młodzieży, a także osób dorosłych, którzy w następnych latach propagowali misję WOPR.

Funkcjonowanie struktur WOPR w Radomsku zostało przerwane w dniu 20 czerwca 1983 r. decyzją Urzędu Wojewódzkiego w Piotrkowie Trybunalskim, po wcześniejszej uchwale z dnia 28 stycznia 1983 r. Prezydium Zarządu Wojewódzkiego WOPR w Piotrkowie Trybunalskim. Powodem rozwiązania struktur radomszczańskiego WOPR był brak wypełniania podstawowych zadań statutowych.

W dniu 14 stycznia 1990 r. Prezydium Zarządu Wojewódzkiego WOPR w Piotrkowie Trybunalskim po spotkaniu z drużynami i aktywem WOPR postanawia reaktywować Oddział Rejonowy WOPR w Radomsku doszło do reaktywowania jednostki oraz ponownie wpisać do ewidencji Oddziałów i Stowarzyszeń pod poz. nr 13. Jednocześnie zobowiązano reaktywowany Oddział w Radomsku do realizowania zadań zgodnie ze Statutem Zarządu Wojewódzkiego WOPR. Na drugiego prezesa został wybrany Roman Świerczyński, który pełnił tą funkcję do 2009 roku.

Po kolejnej zmianie i nowym podziale administracyjnym kraju w 1999 roku grupa dwudziestu sześciu radomszczańskich ratowników powołała stowarzyszenie pod nazwą Powiatowe Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Radomsku. Zebranie założycieli odbyło się w dniu 2 lutego 1999 r. Członkami komitetu założycielskiego byli: Andrzej Aksman, Piotr Andrzejczyk, Grzegorz Banaszczyk, Wiesław Bociański, Jarosław Długołęcki, Grzegorz Fryś, Arkadiusz Grzywna, Janusz Kamiński, Paweł Kamiński, Bogusław Kański, Mirosław Kercz, Piotr Krogulec, Jerzy Lewandowski, Robert Lora, Sebastian Nagaduś, Adam Poroszewski, Marek Pyka, Jacek Rogalski, Marcin Stanikowski, Wojciech Sterczewski, Łukasz Szymczyk, Marek Śledź, Adam Świerczyński, Roman Świerczyński, Patrycja Wilk, Sebastian Włodarski. Dnia 25 marca 1999 r. Powiatowe WOPR w Radomsku zostało wpisane postanowieniem Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim Wydział Cywilny do rejestru stowarzyszeń w dziale A. Jako stowarzyszenie kultury fizycznej Terenem działania jednostki zostało miasto Radomsko i powiat radomszczański.

W latach 2009 - 2016 fukcję prezesa pełnił Jacek Rogalski.

Od 2017 roku funkcję prezesa PWOPR w Radomsku pełni Stanisław Kępiński.

autor: Jacek Rogalski
instruktor WOPR           
Copyright © 2012

Home | Historia | Zarząd | Zawody | Galeria zdjęć | Forum | Współpracujemy | Sponsorzy | Facebook | Kontakt

Design by AM grupa